Tuomarit

 

Tuomarit - Judges

Näyttelytoimikunta pidättää oikeuden tuomarimuutoksiin tarvittaessa
 
 
Lauantai

FCI 1 varalla kaikille ryhmän roduille / reserve judge for FCI 1; Johan Juslin, FI
ardennienkarjakoira,
australian töpöhäntäinen karjakoira, karpaattienkoira, romanianpaimenkoira ja shetlanninlammaskoira
Anca Giura, RO bouvier des ardennes,
australian stumpy tail cattle dog, romanian cartpathian shepherd dog, romanian mioritic shepherd dog and shetland sheepdog
australian karjakoira, australian kelpie, partacollie ja sileäkarvainen collie Rob Douma, NL australian cattle dog, australian kelpie, bearded collie and
smooth collie
beaucenpaimenkoira ja
belgianpaimenkoirat
Paul Lawless, IR beauceron and
belgian shepherd dogs
brienpaimenkoira ja
hollanninpaimenkoirat
Vicki Schneider, AU briard and
dutch shepherd dogs
ceskoslovensky vlcak, komondor, mudi, pulit, pumi, saarloos wolfhond, tsekinpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira ja vanhaenglanninlammaskoira  Juha Putkonen, FI ceskoslovensky vlcak, komondor, mudi, pulis, pumi, saarloos wolfhond, white swiss shepherd and bobtail
itäeuroopanpaimenkoira ja 
miniature american shepherd
Rune Fagerström, FI east-european shepherd and miniature american shepherd
lancashirenkarjakoira, pyreneittenpaimenkoirat ja schipperke Jean Lawless, IR lancashire heeler, pyrenean sheepdogs and schipperke
pitkäkarvainen collie John R Walsh, IR collie rough
polski owczarek nizinny ja schapendoes Pedro Sanches Delerue, PT polish lowland sheepdog and schapendoes
saksanpaimenkoirat Harry Tast, FI german shepherd dogs
welsh corgit Jeff Horswell, GB welsh corgis
muut rodut Kostadin Shankov, BG other breeds

FCI 3 varalla kaikille ryhmän roduille / reserve judge for FC 3; Johan Juslin, FI
airendalenterrieri ja 
borderterrieri
George Schogol, GE airedale terrier and
border terrier
 amerikanstffordshirenterrieri, 
jackrussellinterrieri ja parsonrusselinterrieri
Augustin Ionescu, RO american staffordshire terrier jack russell terrier and parson russell terrier
 
amerikankarvatonterrieri, 
amerikanrottaterrieri, bedlingtoninterrieri, cairnterrieri ja kettuterrierit
Kaisa Metteri-Gold, FI american hairless terrier, rat terrier, bedlington terrier, cairn terrier and fox terriers
bullterrieri ja kääpiöbullterrieri Harry Tast, FI bullterrier and miniature bullterrier
australianterrieri, 
dandiedinmontinterrieri,
glen of imaalinterrieri, norfolkinterrieri ja norwichinterrieri
Helin Tenson, FI australian terrier,
dandiedinmont terrier, glen of imaal terrier, norfolk terrier and norwich terrier
englanninkääpiöterrieri ja manchesterinterrieri Vicki Schneider, AU english toy terrier and manchester terrier
staffordshorenbullterrieri John Williams, NL staffordshire bullterrier
skotlanninterrieri ja valkoinen länsiylämaanterrieri Pedro Sanches Delerue, PT scottish terrier and west highland white terrier
kerrynterrieri, silkkiterrieri, skyenterrieri, vehnäterrieri ja yorkshirenterrieri Tiina Taulos, FI kerry blue terrier, australian silky terrier, skye terrier, irish soft coated wheaten terrier and yorkshire terrier
muut rodut Rune Fagerström, FI other breeds

FCI 4 varalla kaikille ryhmän roduille / reserve judge for FCI 4; Johan Juslin, FIv
karkeakarvaiset mäyräkoirat,
kaikki kokomuunnokset
Rune Fagerström, FI dachshunds wire-haired,
all sizes
lyhytkarvaiset mäyräkoirat,
kaikki kokomuunnokset
Perttu Ståhlberg, FI dachshunds smooth-haired, all sizes
pitkäkarvaiset mäyräkoirat,
kaikki kokomuunnokset
Kimmo Mustonen, FI dachshunds long-haired,
all sizes

FCI 5 varalla kaikille ryhmän roduille / reserve judge for FCI 5; Johan Juslin, FI

akita, eurasier, hokkaido, kainkoira, kishu, länsigöötanmaanpystykorva, pomerian ja shikoku 

Esa Ruotsalainen, FI

akita, eurasian, hokkaido, kai, kishu, swedish vallhund , pomerian and shikoku

alaskanmalamuutti, amerikanakita, samojedinkoira ja siperianhusky

Nancy Amburgey, US

alaskan malamute, american akita, samoyed and siberian husky

basenji, cirneco dell'etna, faaraokoira, ibizanpodencot, kanarianpodenco, koreanjindokoira, portugalinpodengot ja
thai ridgeback

Jarmo Vuorinen, FI

basenji, cirneco dell'etna, pharaoh hound, ibizan podencos, canarian warren hound, korean jindo dog, portugese podengos and thai ridgeback

buhund, kaanaankoira, lunnikoira, ruotsinlapinkoira ja suomenlapinkoira

Katja Korhonen, FI

norwegian buhund, canaan dog, norwegian lundehund, swedish lapphund and finnish lapphund

chow chow ja japaninpystykorva

George Schogol, GE

chow chow and japanese spitz

islanninlammaskoira ja volpino italiano

Pedro Sanches Delerue, PT

icelandic sheepdog and italian volpino

grosspitzit, kleinspitzit ja mittelspitzit

Markku Mähönen, FI

german spitzes; gross,  klein and mittel

keeshond

Vicki Schneider, AU

keeshond

shiba

Rob Douma, NL

shiba

muut rodut

Matti Palojärvi, FI

other breeds


FCI 7 varalla kaikille ryhmän roduille / reserve judge for FCI 7; Johan Juslin, FI
bretoni, isomûnsterinseisoja, italianseisoja, pienimûnsterinseisoja ja saint-usugenspanieli

Harry Tast, FI

brittany, large munsterlander, bracco italiano and small munsterlander
englanninsetteri, gordoninsetteri, pointteri, punainen irlanninsetteri ja punavalkoinen irlanninsetteri Perttu Ståhlberg, FI english setter, gordon setter, english pointer, irish red setter and irish red and white setter
muut rodut  Esa Ruotsalainen, FI other breed
Junior handler SM-osakilpailu Mary Walsh, IR Junior handler Finnish Championship partial race

 

 
Lauantai loppukilpailut / Final competitions on Saturday
FCI 1 Jean Lawless, IR
FCI 3 Pedro Sanches-Delerue, PT
FCI 4 Perttu Ståhlberg, FI
FCI 5 Markku Mähönen, FI
FCI 7 Harry Tast, FI
BIS-veteraani / BIS veteran John R. Walsh, IR
BIS-kasvattaja / BIS breeder's group Anca Giura, RO

 

sunnuntai

FCI 2 varalla kaikille ryhmän roduille / reserve judge for FCI 2; Johan Juslin, FI
appenzellinpaimenkoira, bernhardinkoirat, berninpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira, englannin bulldoggi ja isosveitsinpaimenkoira Mary Walsh, IR appenzell cattle dog, st.bernhards, bernese mountain dog, entlebuch cattle dog, english bulldog and great swiss mountain dog
bullmastiff, dobermanni, mastiffi, rottweiler, shar pei ja venäjänmustaterrieri Pedro Sanches Delerue, PT bull mastiff, dobermann, mastiff, rottweiler, shar pei and russian black terrier
espanjanmastiffi, hovawart, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, landseer, napolinmastiffi, newfoundlandinkoira, pyreneittenmastiffi ja tiibetinmastiffi Jean Lawless, IR spanish mastiff, hovawart, caucasian shepherd dog, central asian shepherd dog, landseer, neapolitan mastiff, newdoundland, pyrenean mastiff and tibetan mastiff
kääpiösnautserit, snautserit ja suursnautserit John R Walsh, IR miniature schnauzers, schnauzers and giant schnauzers
leonberginkoira, tanskandoggi kelt. & tiik. ja tanskandoggi m & harl. Nancy Amburgey, USA leonberger, great dane fawn & brindle and great dane black & harlequin
tanskandoggi sininen George Schogol, GE great dane blue
pyreneittenkoira Vicki Schneider, AU pyrenean mountain dog
muut rodut John Williams, NL other breeds

FCI 6 varalla kaikille ryhmän roduille / reserve judge for FCI 6; Johan Juslin, FI
basset artèsien normand, basset hound, bretagnenbassetti, gasconenbassetti, saukkokoira ja vihikoira Markku Mähönen, FI basset artèsien normand, basset hound, basset fauve de bretagne, gascon saintongeois, otterhound and bloodhound
beagle, grand basset griffon vendèen ja petit basset griffon vendèen Jeff Horswell, GB beagle, grand basset griffon vendèen and petit basset griffon vendèen
dalmatiankoira Perttu Ståhlberg, FI dalmatian
muut rodut Matti Palojärvi, FI other breeds

FCI 8 varalla kaikille ryhmän roduille / reserve judge for FCI 8; Johan Juslin, FI
amerikancockerspanieli,
cockerspanieli ja lagotto romagnolo
Helin Tenson, FI american cocker spaniel, english cocker spaniel and lagotto romagnolo
amerikanvesispanieli, barbet, chesapeaklahdennoutaja, clumberinspanieli, fieldspanieli, friisinvesikoira, kultainennoutaja, sussexinspanieli ja viiriäiskoira Katja Korhonen, FI american water spaniel, french water dog, chesapeak bay retriever, clumber spaniel, field spaniel, frisian water dog, golden retriever, sussex spaniel and german spaniel
englanninspringerspanieli ja walesinspringerspanieli Rune Fagerström, FI english springer spaniel and wales springer spaniel
espanjanvesikoira, irlanninvesikoira, kiharakarvainen noutaja ja labradorin noutaja Augustin Ionescu, RO spanish water dog, irish water dog, curly coated retriever and labrador retriever
kooiekerhondje Perttu Ståhlberg, FI Nederlandse kooierkerhondje
novascotiannoutaja Vicki Schneider, AU nova scotia duck tolling retriever
sileäkarvainennouttaja Geogre Schogol, GE flat coated retriever
portugalinvesikoira Jeff Horswell, GB portugese water dog
FCI 9 varalla kaikille ryhmän roduille / reserve judge for FCI 9 Johan Juslin, FI
bichon frisé Vicki Schneider, AU bichon frisé
bolognese ja chihuahua lyhytkarvainen  Tarja Löfman, FI bolognese and chichihuahua smooth-haired 
bostoninterrieri ja tiibetinterrieri Rune Fagerström, FI boston terrier and tibetan terrier
cavalier kingcharlesinspanieli ja kingcharlesinspanieli Paul Lawless, IR cavalier king charles spaniel and king charles spaniel
coton de tulear, havannankoira ja kromfohrländer Harry Tast, FI coton de tulear, havanese and  kromfohrländer
chihuahua pitkäkarvainen, kiinanpalatsikoira ja venäjäntoyt Juha Putkonen, FI chihuahua long-haired, pekingese and russian toys
griffon belge, griffon bruxellois, löwchen, petit brabancon ja ranskanbulldoggi Kaisa Metteri-Gold, FI griffon belge, griffon bruxellois, little lion dog, petit brabancon and french bull dog
japanese chin, maltankoira, mopsi, papillon ja phálene Rob Douma, NL japanese chin, maltese, pug, papillon and phálene
kiinanharjakoira, lhasa apso, prahanrottakoira, shih tzu ja venäjänbolonka Anca Giura, RO chinese crested dog, lhasa apso, prazsky krysarik, shih tzu and russian tsvetnaya bolonka
tiibetinspanieli ja isot villakoirat Tiina Taulos, FI tibetan spaniel and poodles, standard
villakoirat, keskikokoinen, kääpiö ja toy Kimmo Mustonen, FI poodles, medium size, miniature and toy

 

FCI 10 varalla kaikille ryhmän roduille / reserve judge for FCI 8; Johan Juslin, FI
afgaaninvinttikoira George Schogol, GE afghan hound
englanninvinttikoira ja italianvinttikoira Jeff Horswell, GB greyhound and italian greyhound
puolanvinttikoira, unkarinvinttikoira ja whippet Kostadin Shankov, BG polish greyhound, hungarian greyhound and whippet
saluki Markku Mähönen, FI saluki
muut rodut Jarmo Vuorinen, FI other breeds
 
Junior handler ja junior handler piirinmestaruus Esa Ruotsalainen, FI Junior handler and junior handler regional kennel club championship
 
Sunnuntai loppukilpailut / Final competitions on Sunday
FCI 2 Pedro Sanches Delerue, PT
FCI 6 Markku Mähönen, FI
FCI 8 Augustin Ionescu, RO
FCI 9 Juha Putkonen, FI
FCI 10 Kostadin Shankov, BG
BIS-veteraani / BIS veteran John R. Walsh, IR
BIS-kasvattaja / BIS breeder's group Anca Giura, RO
BEST IN SHOW George Schogol, GE